Syn.: Gaura glabra Lehm., Gaura odorata Sessé ex Lag., Gaura suffrutescens Ser., Oenothera suffrutescens (Ser.) W. L. Wagner et Hoch
Česká jména: svíčkovec (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Gaura coccinea
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jihovýchodu kanadské Britské Kolumbie přes prérijní oblasti kontinentu, na východě v současnosti zasahuje až do státu New York (mimo prérii je zřejmě nepůvodní, šíří se kolem železničních cest), na jihu areál pokračuje až do Kalifornie, severního Mexika a Louisiany. Chybí na jihovýchodě USA a na severu Kanady.
Ekologie: Roste v prérii, na suchých a písčitých stanovištích, ale i na náspech železničních tratí. Kvete od června do srpna.
Gaura coccinea
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, asi 30 cm vysokou, v horní části větvenou, hustě olistěnou. Listy jsou střídavé, přisedlé, kopinaté, při bázi na okraji zubaté, horní listy jsou menší, chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, 10–15 cm dlouhé, květy jsou nepravidelné, korunní lístky jsou vejčité, nehetnaté, bělavé, během dne jejich barva přechází do růžové až červené, tyčinky jsou dolů svěšené, čnělka je delší než tyčinky. Plodem je 4pouzdrá tobolka.
Využití: Dekorativní trvalka, avšak v kultuře se objevuje spíše druh Gaura lindheimeri, původem z Texasu a Louisiany. Středoevropské zimy příliš nemiluje, snadno během nich hyne. Proto se v kultuře nezřídka pěstuje jako letnička.
Gaura coccinea
Gaura coccinea
Gaura coccinea
Fotografováno dne 5. 8. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).