Syn.: Chloraea chica Speg. et Kraenzl., Chloraea kruegeri Phil. ex Kraenzl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Gavilea chica

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na jihochilsko-argentinském pomezí, od argentinské provincie Neuquén na severu až po provincii Santa Cruz na jihu, objevuje se rovněž na chilské straně And.

Ekologie: Roste v mokřinách, na vlhkých loukách, obvykle na stanovištích světlých nebo mírně přistíněných, v sousedství zástupců rodů Escallonia, Berberis či Nothofagus. Kvete od prosince do ledna.

Gavilea chica

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–60 cm dlouhou. Listy vyrůstají po 6–8 na bázi lodyhy, jsou podlouhle kopinaté, 9–15 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, poněkud dužnaté, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, hroznovité, 4–11 cm dlouhé, 5–15(–20)květé, květy jsou zelenobílé, vnější okvětní lístky je podlouhlé, až 12 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou až 9 mm dlouhé, pysk je vejčitý, až 9 mm dlouhý a 6 mm široký, celokrajný nebo po okraji zvlněný, bělavý, s několika řadami nazelenalých papil; sloupek je až 6 mm dlouhý. Plodem je tobolka, 18–20 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: Všechny orchideje – tedy i tento druh – jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: Dříve býval tento druh běžně řazen k rodu Chloraea, výsledky molekulární analýzy (2012) si však vyžádaly jeho přeřazení k rodu Gavilea, kde má nejblíže k druhu Gavilea australis. Celý rod Gavilea čítá po poslední revizi (2012) 17 druhů, všechny pocházejí z jihu Jižní Ameriky.

Gavilea chica
Gavilea chicaGavilea chica
Gavilea chica

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, okolí San Carlos de Bariloche).