Syn.: Asarca acutiflora Poepp. et Endl., Asarca brachychila Phil., Asarca commersonii (Brongn.) Hook.f., Asarca lutea (Comm. ex Pers.) Kuntze, Asarca tenuiflora Rolfe, Asarca thermarum Phil. ex Kraenzl., Chloraea commersonii Brongn., Chloraea lutea (Comm. ex Pers.) Skottsb., Serapias lutea Comm. ex Pers.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Gavilea lutea

Rozšíření: Patagonský endemit – Chile, Argentina, od Ohňové země na jihu po region Bío-Bío na severu. V místě svého výskytu hojný.
Ekologie: Roste v takzvaných valdivianských a magellanských lesích, což jsou vlhké lesy mírného pásu převážně se vyskytující v Chile, částečně v Argentině. Upřednostňuje stinná nebo polostinná stanoviště. Nadmořská výška výskytu závisí na zeměpisné šířce. Na jihu Ohňové země roste od úrovně moře po 400 m n. m., na severním okraji areálu se vyskytuje až ve výšce 1800 m n. m. Kvete od listopadu do února.
Gavilea lutea
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha 30–60 cm vysoká, lysá. Přízemní listy uspořádány v růžici, přisedlé, čepel kopinatá až oválná, 6–15 cm dlouhá a 2–4 cm široká, na stonku vyrůstá několik pochvatých kopinatých listů. Květenstvím je hustý, 5–7 cm dlouhý klas až s 27 květy. Listeny špičaté, ve spodní části květenství delší než květ. Okvětní lístky žluté, vnější kopinaté, vnitřní oválné, pysk je úzký, trojlaločný. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako všechny ostatní druhy z čeledi vstavačovitých je i Gavilea lutea řazena k rostlinám chráněným mezinárodní úmluvou CITES.

Gavilea luteaGavilea lutea
Gavilea lutea
Gavilea lutea

Fotografováno dne 21. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, Valle de Andorra).