Syn.: Asarca patagonica Skottsb., nom. illeg., Chloraea wittei Hicken, Gavilea patagonica (Skottsb.) M. N. Correa
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Gavilea wittei

Rozšíření: Druh nejjižnější části Jižní Ameriky, s určitostí lze jeho areál klást do jihoargentinské provincie Santa Cruz a do sousedního regionu jižního Chile.

Ekologie: Roste terestricky na otevřených stanovištích s vegetací střídmou, nezapojenou, na půdách písčitých či kamenitých, spíše vlhčích, na březích vodních toků a jezer. Kvete od prosince do ledna.

Gavilea wittei

Gavilea wittei

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 15–40 cm dlouhou. Přízemní listy vyrůstají po 2–6 v růžici, jsou kopinaté, 5–8 cm dlouhé a 2–2,5 cm široké, celokrajné, špičaté; lodyžních listů je 4–7, jsou menší než listy přízemní. Květenství je terminální, hroznovité, 4–10 cm dlouhé, se 6–14 květy, které jsou bělavé, s nazelenalými žilkami, dorzální vnější okvětní lístek je podlouhlý, 12–20 mm dlouhý, na vrcholu špičatý nebo tupý, postranní vnější okvětní lístky jsou vejčité, 14–20 mm dlouhé, na vrcholu se zesílenou ocasatou špičkou, 3–5 mm dlouhou, zelenou; vnitřní okvětní lístky jsou eliptické, 9–12 mm dlouhé; pysk je 3laločný, až 11 mm dlouhý a 9 mm široký, postranní laloky svírají s terminálním lalokem ostrý úhel a jsou žluté, prostřední lalok je až 3,5 mm dlouhý, bílý, na vrcholu zelený, hustě pokrytý stopkatými, zelenobílými papilami; sloupek je až 6 mm dlouhý. Plodem je obvejcovitá tobolka, 11–22 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: Ochranu tomuto druhu garantuje mezinárodní obchodní úmluva CITES.

Poznámka: Ve starší literatuře bývá tento druh zmiňován jako Gavilea patagonica.

Gavilea wittei
Gavilea wittei

Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares).