Syn.: Gazania lineariloba DC., Gazania mucronata DC., Gazania oxyloba DC., Gazania varians DC., Meridiana krebsiana (Less.) Kuntze, Meridiana lineariloba (DC.) Kuntze, Meridiana mucronata (DC.) Kuntze, Meridiana oxyloba (DC.) Kuntze, Meridiana varians (DC.) Kuntze
Česká jména: pojilup (Presl 1846), gazánie (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania krebsiana
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, jehož areál se táhne od Tanzanie a Angoly až po pobřežní oblasti Jihoafrické republiky. Jedná se o druh středně polymorfní, kromě nominátního poddruhu, který se vyskytuje v jihoafrickém Kapsku, v provinciích Free State, KwaZulu-Natal a v Lesothu, jsou ještě rozlišovány poddruhy Gazania krebsiana subsp. arctotoides (jen jihoafrické provincie Free State a Kapsko) a G. k. subsp. serrulata – tento poddruh má areál zcela největší, táhne se od Tanzanie a Angoly až po Jihoafrickou republiku, Svazijsko a Lesotho; naše snímky zachycují právě tento nejrozšířenější poddruh.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v savaně. Jedná se o typický pyrofytní druh, jehož existenci na lokalitách příznivě ovlivňují požáry.
Gazania krebsiana
Popis: Trsnatá bylina, 6–30 cm vysoká, s dřevnatým oddenkem, bezlodyžná, eventuálně s lodyhou jen značně zkrácenou. Listy jsou celistvé (v případě poddruhu Gazania krebsiana subsp. serrulata jsou celistvé všechny listy), někdy však i střídmě zpeřené, se 2–3 páry úkrojků (to tedy v případě nominátního poddruhu a subsp. arctotoides), 3–30 cm dlouhé a 0,15–0,8 cm široké, čárkovité až úzce obkopinaté, po kraji podvinuté, brvité, na vrcholu víceméně špičaté, na líci lysé nebo někdy řídce štětinaté, na rubu kromě střední žilky běloplstnaté. Stvol je 3–18 cm dlouhý, kratší než listy, jednoduchý, plstnatý, záhy olysalý; listeny jsou jen čárkovité; úbory vyrůstají jednotlivě, zákrov je úzce zvonkovitý, 10–15 mm dlouhý a 6–10 mm široký, zákrovní listeny jsou zhruba do poloviny své délky srostlé, 2–3řadě uspořádané, volná část vnějších zákrovních listenů je obvykle 3–6 mm dlouhá, po okraji zubatá, volná část vnitřních zákrovních listenů je trojúhelníkovitá, 3–8 mm dlouhá (u Gazania krebsiana subsp. serrulata jen 3–5 mm dlouhá), tupá (subsp. arctotoides), téměř špičatá (subsp. serrulata) nebo zašpičatělá (subsp. krebsiana), s blanitým lemem; liguly jazykovitých květů jsou obkopinaté, žluté, vně často nazelenalé či načervenalé, 14–28 mm dlouhé, trubkovité květy jsou žluté, 6–10 mm dlouhé. Plodem je nažka, 2,5–4 mm dlouhá, s chmýrem.
Záměny: S jihoafrickými hvězdnicovitými to při určování rozhodně není snadné, potíže vznikají i při určování gazánií. Zde představovanému druhu se poněkud podobá například Gazania rigens – ta má lodyhu poměrně silnou, poléhavou až přímou, olistěnou, vytváří kobercovité porosty na pobřežních písčinách a dunách. Naproti tomu Gazania krebsiana má lodyhu silně zkrácenou, může být i bezlodyžná, jen s bezlistým stvolem a listy přízemními, většinou úzce obkopinatými, méně než 10 mm širokými. Je to pyrofyt vytvářející trsy na travnatých stanovištích.
Poznámka: Georg Ludwig Engelhard Krebs (1792–1844), na nějž odkazuje druhové jméno, byl německý lékárník a sběratel rostlin působící v jižní Africe.
Gazania krebsiana
Gazania krebsiana
Gazania krebsiana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 6. 9. 2018 (Svazijsko, Sibebe Rock) a 9. 9. 2018 (Svazijsko, kaňon Ngwempisi Gorge).