Syn.: Arctotis staticefolia Poir., Gazania kraussii Sch. Bip., Gazania longiscapa DC., Gazania multijuga DC., Gazania pinnata var. multijuga (DC.) Harv., Gazania stenophylla auct., Gazania subulata R. Br., Gorteria linearis Thunb.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania linearis
Rozšíření: Areál se táhne jihoafrickými provinciemi Western a Eastern Cape, KwaZulu-Natal a zřejmě i Free State, zasahuje také do Lesotha. Tato gazánie byla zavlečena i do Severní Ameriky, zplanění je hlášeno z Kalifornie a Nového Mexika.
Ekologie: Roste v suchých trávnících, na narušených místech, kolem cest, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1300 m.
Gazania linearis
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, dorůstá výšky 5–30(–35) cm; oddenek je dřevnatý, na vrcholu s čupřinou tvořenou bázemi odumřelých listů. Listy jsou v přízemní růžici, nejčastěji peřenosečné, s čárkovitými úkrojky, ale někdy také jednoduché, čárkovitě obkopinaté, 10–20 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, na líci tmavozelené, drsné, na rubu bělovlnatě chlupaté, na okraji podvinuté. Úbory jsou jednotlivé, dorůstají až 8 cm v průměru; zákrov je zvonkovitý, dvouřadý, zákrovní listeny na bázi srůstají do číškovitého útvaru, cípy vnějších jsou kopinaté, vnitřní jsou na okraji zvlněné; lůžko úboru postrádá plevky; jazykovitých květů je 13–18(–20), jsou sterilní, žluté nebo oranžové, nad bází s tmavým proužkem, který tvoří výrazný kruh, květy terče jsou oboupohlavné, úzce nálevkovité, žluté, s 5 cípy. Nažky jsou obvejcovité až obráceně kuželovité; chmýr tvoří početné jemné štětinky mnohem delší než nažka.
Gazania linearis
Gazania linearis
Gazania linearis
Gazania linearis
Gazania linearis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: De Vlught, Avontuur a Swartberg Pass).