Syn.: Gorteria pectinata Thunb.
Česká jména: pojilup (Presl 1846), gazánie (Mareček 1996)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania pectinata
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provincii Western Cape. V jižní Africe se vyskytuje asi 16 velmi proměnlivých druhů tohoto rodu; jejich klasifikace není dosud zcela ujasněna.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou písečné duny na pobřeží a písčité půdy na svazích v nízkých nadmořských výškách.
Gazania pectinata
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky asi 20 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou zpravidla peřenosečné, výjimečně i jednoduché (čárkovité až obkopinaté), úkrojky jsou čárkovité až eliptické, s podvinutým okrajem, na spodní straně bíle chlupaté. Úbory jsou jednotlivé, vyrůstají na dlouhých dutých stopkách; zákrov je víceřadý, zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, lysé, s prodlouženou špičkou; jazykovité květy na okraji úboru jsou sterilní, žluté až oranžové, většinou s tmavým kroužkem se světlejšími a tmavšími očky, tento kroužek tvoří nápadný věneček kolem báze paprsku; trubkovité květy tvořící terč jsou fertilní, hluboce pětizubé. Nažky nesou na vrcholu četné jemné hedvábité chlupy.
Poznámka: Rodové jméno odkazuje na řeckého učence Theodora Gazu.
Gazania pectinata
Gazania pectinata
Gazania pectinata
Fotografovalï Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).