Syn.: Gazania leucolaena DC., Gazania pavonia R. Br., Gazania splendens Hend. et A. A. Hend., Gazania splendens Lem., Gorteria heterophylla Willd., Gorteria pavonia Andrews, Gorteria rigens (L.) L., Gorteria rigens Thunb., Gorteria spectabilis Salisb., Melanchrysum rigens (L.) Cass., Meridiana splendens Kuntze, Meridiana tesselata Hill, Othonna rigens L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania rigens
Rozšíření: Roste v jižní Africe na pobřeží Indického oceánu, v jihoafrických provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal, a dále v jižní části Mozambiku. Z Austrálie je hlášeno zplaňování. V původním areálu se rozlišuje více variet, kromě nominátní jsou to ještě Gazania rigens var. leucolaena a G. r. var. uniflora.
Ekologie: Provází vegetaci na zazemněných dunách podél mořského pobřeží, vystupuje do nadmořské výšky sotva 100 m.
Gazania rigens
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 8–20 cm, tvoří plazivé výběžky, jejichž pomocí vznikají souvislé porosty. Listy vyrůstají na zkrácených lodyhách, jsou obkopinaté, někdy peřenosečné, 4–10 cm dlouhé a 0,5–4 cm široké, na líci zelené a lysé, na rubu bělovlnaté, na okraji podvinuté. Úbory jsou jednotlivé; zákrov je zvonkovitý, dvouřadý, zákrovní listeny na bázi srůstají a jsou řídce bíle pavučinatě vlnaté, cípy vnitřních špičaté; lůžko úboru je bez plevek; jazykovité květy jsou sterilní, s 3–5 cm dlouhými, žlutými až žlutooranžovými ligulami, které mají nad bází často tmavé skvrnky (nominátní varieta), květy terče jsou oboupohlavné, úzce nálevkovité, žluté, s 5 kopinatými cípy. Nažky jsou úzce obráceně kuželovité, asi 4 mm dlouhé, chlupaté; chmýr je dvouřadý, tvoří kopinaté šupiny 2–3 mm dlouhé.
Poznámka: Gazania rigens je zřejmě základem ke šlechtění zahradních gazánií, které se po celém světě pěstují v řadě kultivarů lišících se především barvou květů.
Gazania rigens
Gazania rigens
Gazania rigens
Gazania rigens
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg).