Syn.: Arctotis rigida Burm. f., Gazania hirtella DC., Gazania pavonia var. hirtella (DC.) Harv., Gazania pavonia var. rigida (Burm. f.) Harv.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania rigida
Rozšíření: Roste na jihozápadě Jihoafrické republiky v provinciích Northern a Western Cape.
Ekologie: Provází suché i vlhčí typy formace renosterveld a porosty sukulentů na plošinách a mírně ukloněných svazích s písčitými půdami.
Gazania rigida
Popis: Vytrvalá trsnatá bezlodyžná bylina; rostliny jsou vysoké 20–25 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou peřenosečné, až 17 cm dlouhé, jejich úkrojky (v počtu 4–6 párů) jsou eliptické až čárkovitě obkopinaté, na líci tmavozelené, na rubu hustě bíle pavučinaté, na okraji podvinuté. Úbory jsou jednotlivé, 3,5–4,5 cm v průměru; zákrovní listeny jsou v dolní části srostlé, drsně chlupaté, jejich volné části jsou špičaté; jazykovité květy jsou sterilní, žluté nebo oranžové, na bázi obvykle s kontrastní, tmavou a žlutou kresbou, trubkovité květy v terči jsou oboupohlavné, často tmavé. Nažky jsou obráceně kuželovité, chlupaté, s dvouřadým chmýrem.
Poznámka: Rodové jméno rostliny dostaly na počest Theodora Gazy (1398–1475), řeckého humanisty, překladatele řeckých klasických autorů (mj. Aristotela) do latiny. Zatímco morfologické vymezení rodu Gazania molekulárně biologický přístup potvrdil, druhový koncept rozhodně není konečný. V současné době je v rodu akceptováno 19 druhů, ale řada z nich evidentně není monofyletických; lze tomu rozumět tak, že morfologicky podobné typy netvoří genetickou jednotu, ale i naopak: genetická jednota projevuje zřetelnou morfologickou variabilitu. Není vyloučeno, že za tento stav je zodpovědná hybridizace; bádání ale nejsou dosud ukončena.
Gazania rigida
Gazania rigida
Gazania rigida
Gazania rigida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tienie Versfeld Wildflower Reserve).