Syn.: Gazania uniflora (L. f.) Sims, Gorteria uniflora L. f., Meridiana uniflora (L. f.) Kuntze, Mussinia uniflora (L. f.) Willd.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gazania rigens var. uniflora
Rozšíření: Druh Gazania rigens roste podél jihoafrických břehů Indického oceánu, je poměrně polymorfní, takže v rámci druhu bývá rozlišováno několik infraspecifických taxonů. Tato představovaná varieta se vyskytuje v oblasti od východní části provincie Western Cape až po severovýchodní KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste na písčitých plážích a na zazemněných dunách při mořském pobřeží.
Gazania rigens var. uniflora
Popis: Vytrvalá bylina tvořící plazivé výběžky, 8–20 cm vysoká. Listy jsou obkopinaté, 4–10 cm dlouhé a 0,5–4 cm široké, na bázi klínovité, po okraji podvinuté, na líci lysé, zelené, na rubu běloplstnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě, dosahují průměru 2,5–4 cm; zákrov je zvonkovitý, dvouřadý, zákrovní listeny jsou na bázi srostlé, 7–8(–10) mm široké; jazykovité květy jsou sterilní, s čistě žlutými ligulami, trubkovité květy jsou oboupohlavné, úzce nálevkovité, žluté, s 5 kopinatými cípy. Plodem je nažka s chmýrem.
Záměny: Nominátní varieta má na bázi ligul tmavější kresbu, její úbory jsou zároveň podstatně větší, dosahují 4–8 cm v průměru. G. r. var. leucolaena je zase rostlinou zcela běloplstnatou, plstnatý je dokonce i líc listů.
Gazania rigens var. uniflora
Gazania rigens var. uniflora
Gazania rigens var. uniflora
Gazania rigens var. uniflora
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).