Syn.: Anomaza excisa (L. f.) Laws. ex Salisb., Geissorhiza excisa (L. f.) Ker Gawl., Ixia excisa L. f., Ixia ovata Burm. f., Weihea elatior Eckl., Weihea excisa (L. f.) Eckl.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Geissorhiza ovata
Rozšíření: Roste výhradně v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Areál se táhne od pohoří Olifants River Mountains až po okolí městečka Riversdale.
Ekologie: Je součástí formace fynbos na pískovcových podkladech, v rozpětí nadmořských výšek 20–760 m. Kvete brzy na jaře, masově vykvétá především po požárech.
Geissorhiza ovata
Popis: Drobná vytrvalá bylina s vejcovitou podzemní hlízkou s dřevnatým obalem. Listy jsou oválné až kopinaté, 2–5 cm dlouhé, leží přímo na podkladu. Lodyha je přímá, 6–15 cm vysoká, nese chudý vějířek s (1–)2–4 květy; listeny jsou tuhé, zelené, často načervenalé; květy jsou řepicovité, s 1–2 cm dlouhou trubkou a ploše rozloženými cípy dlouhými 0,7–1,3 cm (vnější jsou poněkud delší než vnitřní); okvětí je uvnitř bílé nebo narůžovělé, v ústí trubky sytěji růžové, zejména trubka a cípy vnějších okvětních lístků jsou na vnější straně nápadně tmavší, růžové s červenavými žilkami; tyčinky jsou 3, s krátkými nitkami; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty se spodním semeníkem a trojklanou bliznou. Plodem je tobolka.
Záměny: Dosti podobná Geissorhiza schinzii, která se s tímto druhem může vyskytovat na stejných lokalitách, má úzké, čárkovité listy a delší nitky tyčinek.
Ohrožení a ochrana: Patří spíše k běžnějším druhům jihoafrické květeny a Červeným seznamem Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Geissorhiza ovata
Geissorhiza ovata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof).