GENISTA ARISTATA C. Presl – kručinka

Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Genista aristata

Rozšíření: Sicilský endemit, vyskytuje se jen na severu ostrova v horských skupinách Nebrodi a Madonie.

Ekologie: Stanovištěm jsou světliny ve stálezelených dubových lesích, nejčastěji s převládajícím dubem korkovým (Quercus suber), a jejich travnaté okraje. Dává přednost kyselým pískovcům v nadmořských výškách 500–1250 m.

Genista aristata

Popis: Keřík vysoký 20–60 cm; větvičky jsou prutovité, odstále chlupaté, chudě olistěné, nesou zakřivené trny. Listy jsou střídavé, jednoduché, úzce eliptické, 0,8–1,2 cm dlouhé a 0,2–0,3 cm široké, řídce odstále chlupaté, špičaté. Květy tvoří koncový hrozen; kališní trubka je asi 2 mm dlouhá, zuby jsou čárkovité, asi 4 mm dlouhé, odstále chlupaté; koruna je žlutá, pavéza je 7–9 mm dlouhá, člunek 9–11 mm dlouhý. Lusk je vejcovitý, na konci zašpičatělý, s 1–2 semeny.

Poznámka: Zejména v jihozápadním Středozemí roste více druhů kručinek, v Itálii se jich v současné době rozlišuje celkem 40. Mnohé z nich mají velmi malý areál, liší se však různými detailními znaky a také počty chromosomů. Tento trnitý, odstále chlupatý tetraploidní druh se vyznačuje především čárkovitými kališními cípy; velmi podobná je převážně dalmatská Genista sylvestris, která je však oktoploidní.

Genista aristata
Genista aristata
Genista aristata

Fotografoval Ivo Konopásek, dne 15. 5. 2018 (Itálie, Sicílie, Parco delle Madonie, Collesano).