Syn.: Genista heterocantha Schloss. et Vuk., Scorpius spinosus Moench, Cytisus germanicus (L.) Vis., Voglera spinosa G. M. et Sch., Voglera germanica (L.) Fourr.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Genista germanica
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v Evropě, od Francie po střední Ukrajinu na východě a od jižního Švédska po střední Itálii a Černou Horu. Chybí v Alpách a Panonské nížině. U nás téměř po celém území od nížin po hory. Vzácná na severu Čech i Moravy.
Ekologie: Kručinka roste v borových lesích, světlých doubravách, na okrajích lesů a pastvinách. Dává přednost lehkým, spíše kyselým půdám.
Popis: Polokeř vysoký do 50 cm, kmínek poléhavý, lysý. Letorosty bez trnů, přímé, dlouze chlupaté, loňské větve trnité, vystoupavé, krátce chlupaté. Listy přisedlé až krátce řapíkaté, čepel eliptická nebo podlouhlá, zašpičatělá, na rubu a na okrajích odstále chlupatá. Květy vyrůstají v 2–5 cm dlouhých vzpřímených hroznech na koncích letorostů, květní stopky 2 mm dlouhé. Kalich je dvoupyský, rozeklaný, horní pysk kratší než dolní. Koruna sytě žlutá, 8–10 mm dlouhá, pavéza vejčitá, s krátkým nehtem, zašpičatělá, křídla o délce pavézy, podlouhlá, člunek na vrcholu tupý, z korunních lístků je nejdelší. Plodem je asi 10 mm dlouhý lusk s 2–4 semeny. Kvete od května do června.
Využití: V lidovém léčitelství se používala sušená kvetoucí nať proti revmatismu, dně, sníženému krevnímu tlaku a ledvinovým kamenům.
Genista germanicaGenista germanica
Genista germanica
Fotografováno dne 3. 6. 2006 (Kamýk nad Vltavou).