Syn.: Dasystephana affinis (Griseb.) Rydb., Dasystephana forwoodii (A. Gray) Rydb., Dasystephana interrupta (Greene) Rydb., Dasystephana menziesii (Griseb.) Arthur, Dasystephana oregana (Engelm. ex A. Gray) Rydb., Dasystephana oxyloba Greene, Gentiana bigelowii A. Gray, Gentiana forwoodii A. Gray, Gentiana interrupta Greene, Gentiana oregana Engelm. ex A. Gray, Pneumonanthe affinis (Griseb.) Greene, Pneumonanthe forwoodii (A. Gray) Greene, Pneumonanthe interrupta (Greene) Greene, Pneumonanthe menziesii (Griseb.) Greene, Pneumonanthe oregana (Engelm. ex A. Gray) Greene
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana affinis
Rozšíření: Areál se rozkládá v pacifické části Severní Ameriky. Druh roste v Kanadě od Severozápadního teritoria, na východ po Manitobu, ve Spojených státech zasahuje na východ po západní část Minnesoty a na jih do severní Kalifornie a na západ Texasu, nepatrně přesahuje i do severního Mexika.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhká travnatá místa, často podél vodních toků nebo na lesních světlinách, na písčitých a nezřídka i zasolených půdách. Preferuje oblasti s kontinentálním klimatem. Charakteristický druh prérijních oblastí a vystupuje až do nižších horských poloh, do nadmořských výšek kolem 2300 m.
Gentiana affinis
Popis: Vytrvalá bylina s dužnatým horizontálním oddenkem; lodyhy vyrůstají často po několika, jsou přímé nebo vystoupavé, rýhované, kratičce chlupaté, 10–35 cm vysoké. Listy jsou vstřícné (v 6–12 párech), přisedlé, vejčité až úzce kopinaté, 1–4 cm dlouhé a 0,4–0,9 cm široké, celokrajné, na okraji brvité; nejnižší listy jsou redukované na šupiny. Květy vyrůstají v úžlabní listů, jsou krátce stopkaté, pětičetné; kalich má 3–9 mm dlouhou trubku a nestejné, 4–6 mm dlouhé cípy; koruna je úzce nálevkovitá, 2–3 cm dlouhá, světle až sytě modrá, s vejčitými cípy, mezi cípy rovná; tyčinek je 5, kratších než koruna; semeník je svrchní, srůstá ze 2 plodolistů. Tobolka je jednopouzdrá; semena jsou zploštěle elipsoidní, široce křídlatá.
Gentiana affinisGentiana affinis
Gentiana affinis
Gentiana affinis
Gentiana affinis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes National Park, Belly River), Karel Bergmann, v srpnu 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Beaverdam Flats Park).