Syn.: Dasystephana romanzovii (Ledeb. ex Bunge) Rydb., Gentiana algida var. romanzovii (Bunge) Kusn., Gentiana algida var. sibirica Turcz., Gentiana algida var. sibirica Kusn., Gentiana frigida var. algida (Pall.) Froel., Gentiana frigida var. algida (Pall.) Ledeb., Gentiana igarashii (Miyabe et Kudô) Miyabe et Kudô, Gentiana romanzovii Ledeb. ex Bunge, Gentiana romanzovii f. hexaloba A. Roach, Gentianodes algida (Pall.) Á. Löve et D. Löve
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana algida
Rozšíření: Roste na velmi rozsáhlém území v Asii a Severní Americe; areál sahá v Asii od Sibiře (Altaj, Burjatsko) po Dálný východ včetně Kamčatky a Kurilských ostrovů, jižněji do Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolska, Číny (Xinjiang a Tibet), Bhútánu, Indie (Sikkim); ve východní Asii do Japonska (Hokkaido, Honšú) a Koreje; v Severní Americe zasahuje Kanadu (Yukon) a USA (Aljaška, Colorado, Montana, Wyoming, Nové Mexiko a Utah).
Ekologie: Subalpinský a alpinský druh, roste v nadmořských výškách 1200–4200 m, na travnatých a kamenitých svazích, na horských loukách. Kvete od června do září.
Gentiana algida
Popis: Vytrvalá bylina s krátkými oddenky, dorůstá výšky 5–20 cm, vytváří trsy. Rostlina má 1–2 přímé lysé lodyhy, bazální listy tvoří rozetu, řapíky jsou 1–3,5 cm dlouhé, čepele jsou čárkovité až kopinaté 4–12 cm dlouhé, 0,5–1 cm široké, většinou sevřené, na vrcholu tupé, lodyžní listy jsou vstřícné, kopinaté, 3–5 cm dlouhé, tupé. Květy jsou zvonkovité až nálevkovité, obvykle v koncových párech, někdy jednotlivé nebo ve vícečetných vrcholících. Kalich je úzce nálevkovitý, asi 2 cm dlouhý, obvykle purpurově skvrnitý, kališní cípy čárkovité až trojúhelníkovitě vejčité. Koruna je 3,5–5 cm dlouhá, bílá nebo světle žlutozelená, s 5 krátkými trojúhelníkovými špičatými laloky, někdy na okraji zubatými, s podélnými záhyby mezi jednotlivými laloky, vně s fialově modrými pruhy a skvrnami, uvnitř s drobnými skvrnami. Plody jsou vejčité tobolky, 2–3 cm dlouhé.
Gentiana algida
Gentiana algida
Gentiana algida
Fotografováno dne 30. 8. 2014 (USA, Colorado, Rocky Mountains, Mushroom Rock).