GENTIANA ALPINA Vill. – hořec / horec

Syn.: Ciminalis alpina (Vill.) Holub, Gentiana acaulis var. alpina (Vill.) Griseb., Gentiana acaulis subsp. alpina (Vill.) O. Bolòs et Vigo, Gentiana acaulis var. parviflora Gren. et Godr., Gentiana incisiflora Vayr.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana alpina

Rozšíření: Druh se vyskytuje v jihozápadní a západní části Alp (na východ po švýcarský kanton Graubünden), v centrálních Pyrenejích a v pohoří Sierra Nevada v jižním Španělsku.

Ekologie: Roste na subalpinských a alpinskách loukách, v nadmořské výšce 2000–3200(–3400) m, na kyselých substrátech. Kvete v červenci a srpnu.

Gentiana alpina

Popis: Bezlodyžná vytrvalá bylina, 5–10 cm vysoká. Listy v přízemní růžici, čepele široce vejčité, někdy téměř okrouhlé, (7–)10–30 mm dlouhé a (4–)7–15(–25) mm široké, na vrcholu tupé (mladé listy špičaté), 1–3žilné, žlutozelené, mírně dužnaté. Květy jsou pětičetné, jednotlivé, terminální, podepřené 1(–2) párem listenů. Kalich je 13–16 mm dlouhý, trubkovitý, kališní cípy jsou kratší než polovina délky kališní trubky, podlouhlé až vejčité, u báze někdy zúžené, na vrcholu špičaté. Koruna je 35–50 mm dlouhá, zvonkovitá a modrá, v hrdle světle žlutozelená s modrými nebo zelenými skvrnami, korunní cípy jsou trojúhelníkové, 8–10 mm široké, širší než delší, na vrcholu nepravidelně zubaté, tupé nebo špičaté, s krátkými přívěsky mezi cípy. Plody jsou tobolky 35–45 mm dlouhé, semena elipsovitá, asi 1 mm dlouhá.

Záměny: Ze všech evropských bezlodyžných hořců z okruhu Gentiana acaulis má právě tento druh nejkratší listy – jejich délka obvykle není o mnoho větší než jejich šířka. Ostatní druhy této skupiny mají listy alespoň 1,5krát delší než široké.

Gentiana alpina
Gentiana alpina
Gentiana alpina

Fotografovali Josef Jordán, dne 14. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici), a Věra Svobodová, dne 15. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, Val d’Aran).