Syn.: Dasystephana calycosa (Griseb.) Rydb., Dasystephana monticola (Rydb.) Rydb., Dasystephana obtusiloba Rydb., Gentiana obtusiloba (Rydb.) Hultén, Pneumonanthe calycosa (Griseb.) Greene
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana calycosa
Rozšíření: Roste v horách na západě USA, nepatrně přesahuje do Kanady na pomezí provincií Britská Kolumbie a Alberta. Na jih zasahuje nejdále do střední Kalifornie.
Ekologie: Druh horských trávníků, roste na vlhkých až mokrých místech na lesních světlinách nebo nad horní hranicí lesa v rozpětí nadmořských výšek 1900–2600 m.
Gentiana calycosa
Popis: Vytrvalá bylina s vícehlavým dužnatým oddenkem; lodyhy vyrůstají v trsech, jsou přímé nebo poléhavé, lysé, 10–35 cm vysoké. Listy jsou vstřícné, v 7–9 párech, přisedlé, vejčité až široce eliptické, 1–2,5 cm dlouhé a 0,9–1,4 cm široké, na bázi srdčitě objímavé, celokrajné, lysé, na vrcholu tupé. Pětičetné květy jsou nejčastěji jednotlivé, řidčeji vyrůstají po 3; kalich má 3–9 mm dlouhou trubku a vejčité cípy; koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, 3–4 cm dlouhá, světle až sytě modrá, na vnější straně trubky často zelenavě proužkovaná, s vejčitými, ploše rozestálými cípy, mezi cípy brvitá; tyčinek je 5, kratších než koruna; svrchní semeník srůstá ze 2 plodolistů. Tobolka je jednopouzdrá; semena jsou vřetenovitá.
Gentiana calycosa
Gentiana calycosa
Gentiana calycosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta: Waterton Lakes National Park, Rowe Creek Trail).