Syn.: Ciminalis clusii (Perr. et Song.) Holub, Gentiana acaulis auct. non L., Gentiana grandiflora Lam., Gentiana vulgaris Beck
Česká jména: hořec Clusiův (Dostál 1950), modrohořec Clusiův (Dostál 1989), hořec Clusiův (Mareček 1996)
Slovenská jména: horec Clusiov (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana clusii

Gentiana clusii

Rozšíření: Vyskytuje se v horách střední Evropy – Jura, Schwarzwald, centrální a východní Alpy, Karpaty, hory Chorvatska. V České republice neroste, nejbližší lokality s jeho výskytem jsou v rakouských Alpách a slovenských Karpatech.
Ekologie: Roste na vápencových skalách, ve skalních štěrbinách a kamenitých holích, také na loukách a pastvinách, v horském až subalpínském stupni, v Alpách až do výšky 2700 m n. m.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, jen 5–10 cm vysoká, z přízemní růžice tuhých, kopinatých listů vyrůstá krátká lodyha s jedním květem. Kalich je zvonkovitý, koruna zvonkovitá až nálevkovitá, cípy jsou špičaté. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Hořec Clusiův je na Slovensku zařazen z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), je zde chráněn zákonem. Chráněným druhem je i v Rakousku, Německu, Polsku a Itálii.
Poznámka: V kultuře se neobjevuje příliš často, většinou se pěstují podobné, ale méně choulostivé druhy, které jsou obvykle uváděny pod jménem Gentiana acaulis (což ovšem většinou nebývá správné určení).
Své druhové jméno získal na počest botanika C. Clusia.
Gentiana clusii
Gentiana clusii
Fotografováno ve dnech 9. 5. a 14. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).