Syn.: Gentiana fetisowii Regel et C. Winkl., Gentiana macrophylla var. fetisowii (Regel et C. Winkl.) Ma et K. C. Hsia, Gentiana wutaiensis C. Marquand
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana macrophylla subsp. fetisowii

Rozšíření: Roste především v horách střední a východní Asie, tvoří dvě oddělené skupiny lokalit. Západnější leží převážně v Kazachstánu na Altaji, na severu Ťan-šanu a zasahuje na jejich předhůří, druhá oddělená arela leží v čínských provinciích Hebei, Nei Mongol, Ningxia, Shaanxi, Shandong a Shanxi. Existují i záznamy z Mongolska a z ruské části Altaje.

Ekologie: Stanovištěm jsou břehy vodních toků, travnaté svahy a okraje cest, v nadmořské výšce 600–3700 m.

Popis: Vytrvalá bylina vysoká 30–60 cm; lodyhy jsou jednoduché, vystoupavé až přímé, lysé. Listy jsou vstřícné, zašpičatělé, přízemní s 3–5 cm dlouhým řapíkem a kopinatou až vejčitou čepelí 6–28 cm dlouhou a 2,5–6 cm širokou, s 5–7 žilkami, lodyžní listy (3–5 párů) mají řapík až 4 cm dlouhý, na bázi pochvovitě srostlý, čepel kopinatou až podlouhlou, 4,5–15 cm dlouhou a 1,2–3,5 cm širokou, s 3–5 žilkami. Květenství jsou dosti bohaté lichopřesleny tvořené víceméně přisedlými, 5četnými květy; kalich je 1–1,4 cm dlouhý, s jedním hlubokým zářezem, na vrcholu s 4–5 zuby jen 0,5–1 mm dlouhými; koruna je trubkovitá, 2–2,5(–2,8) cm dlouhá, tmavomodrá až modrofialová, se světle žlutou bází, cípy jsou vejčité, 3–4,5 mm dlouhé, celokrajné, tupé až zaokrouhlené, mezi cípy vmezeřené přívěsky jsou netřásnité, drobné; tyčinky přirůstají pod polovinou délky korunní trubky; semeník je svrchní. Plodem je vejcovitá až elipsoidní, krátce stopkatá tobolka 1,5–1,7 cm dlouhá.

Poznámka: Nominátní poddruh Gentiana macrophylla subsp. macrophylla zasahuje mnohem dále na sever, až do Mongolska a na Sibiř. Odlišuje se kratším kalichem a téměř baňkovitou korunou. V přírodě ale zřejmě existují i přechodné typy; pro jejich hodnocení bude třeba dalšího bádání.

Gentiana macrophylla subsp. fetisowii
Gentiana macrophylla subsp. fetisowii
Gentiana macrophylla subsp. fetisowii

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).