Syn.: Hippion nivale (L.) F. W. Schm., Calathiana nivalis (L.) Delarbre – hořepníček sněžný
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentiana nivalis

Rozšíření: Arkticko-alpínský druh, vyskytuje se v arktických oblastech Evropy (Island, Skandinávie, ale také Skotsko) a Severní Ameriky (severovýchodní Québec a Grónsko), jižněji se objevuje jen ve vysokohorských oblastech Evropy (Pyreneje, Alpy, Apeniny, Karpaty, Rila, Kavkaz). U nás neroste, nejblíže se vyskytuje ve slovenských Tatrách, Slovenském ráji a v rakouských Alpách.

Ekologie: Roste na vápencových kamenitých holích a loukách, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně. Kvete v červenci a srpnu.

Gentiana nivalis

Popis: Jednoletá bylina, 2–15(–30) cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo již od báze větvená, lodyžní listy jsou vstřícné, dolní menší než horní, kopinaté, nejvyšší těsně pod květem. Květy na koncích větévek jednotlivé, kalich kýlnatě hranatý, avšak nekřídlatý, 2–3 mm široký, koruna je 5četná, až 15 mm dlouhá, blankytně modrá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Hořec sněžný je z hlediska ohrožení řazen na Slovensku k druhům potenciálně ohroženým, je chráněn i zákonem (NT/§), zákonem je chráněn i v Bulharsku, Rakousku, Německu, Itálii.

Gentiana nivalisGentiana nivalis
Gentiana nivalis
Gentiana nivalis

Fotografováno ve dnech 17. a 18. 8. 2004 (Rakousko, Schneeberg a Raxalpe).