Syn.: Calathiana orbicularis (Schur) Holub, Gentiana brachyphylla subsp. favratii (Rittener) Tutin, Gentiana favratii (Rittener) Favrat, Gentiana verna subsp. favratii (Rittener) P. Fourn., Gentiana verna var. favratii Rittener
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana orbicularis
Rozšíření: Evropský horský druh, roste v Pyrenejích, v Alpách, v Jižních Karpatech v Rumunsku, v nedávné době byl zjištěn také v Západních Karpatech na Slovensku. V Itálii se vyskytuje také v centrálních Apeninách v masivu Gran Sasso.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky a zazemněné sutě v subalpínském až alpínském stupni, obvykle na bazičtějších horninách (v Alpách především na vápnitých břidlicích), také na dolomitu. Lokality leží v nadmořských výškách 1900–2800 m.
Gentiana orbicularis
Popis: Drobná vytrvalá trsnatá bylina vysoká 3–6(–15) cm. Listy tvoří přízemní růžici, lodyžní jsou vstřícné, široce vejčité až téměř okrouhlé, 0,4–1 cm dlouhé, sytě zelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou jednotlivé, téměř přisedlé, na stopce nanejvýš 3 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, s 5 jemnými hranami s křídly 0,5–1 mm širokými a úzce trojúhelníkovitými, špičatými cípy; koruna je řepicovitá, 1,5–3 cm dlouhá, korunní cípy jsou o něco širší než dlouhé, oboustranně sytě modré, na okraji +/- papilnaté; tyčinek je 5; semeník je svrchní, jednopouzdý. Plodem je tobolka.
Poznámka: Hořec blízce příbuzný hořci jarnímu (Gentiana verna), od nějž se odlišuje především krátkými širokými listy a úzce křídlatým kalichem.
Gentiana orbicularis
Gentiana orbicularis
Gentiana orbicularis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 6. 2017 (Itálie, Dolomity, severní svah hřebene Padon nad obcí Arabba).