GENTIANA SUMATRANA Ridl. – hořec sumatránský / horec

Syn.: Gentiana humifusa S. Moore, Gentiana singgalangensis Backer
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité

Gentiana sumatrana

Rozšíření: Endemit indonéské Sumatry, vyskytuje se v horských oblastech v západní části ostrova (např. sopečné masivy Talamau, Singgalang aj.).

Ekologie: Roste v mokřinách a na vlhkých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1900 až do 3500 m.

Gentiana sumatrana

Popis: Jednoletá až vytrvalá trsnatá bylina, s lodyhou až 11 cm dlouhou, větvenou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté až vejčité, 7–10 mm dlouhé a 2–4 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté až hrotité, dužnaté. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě; kalich je až 6,5 mm dlouhý, jeho cípy jsou zašpičatělé; koruna je bílá až světle modrá či světle fialová, cípy jsou odstálé, vejčité, na vrcholu špičaté, s třásnitými přívěsky, které jsou až 3 mm dlouhé. Plodem je tobolka, až 4 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Gentiana v současnosti zahrnuje asi 360 akceptovaných druhů, více než dvě třetiny z nich se vyskytují v Číně, zbytek v dalších oblastech celého světa. V jihovýchodní Asii se kromě zde představovaného druhu můžeme přímo na Sumatře setkat ještě s druhem Gentiana pachyphylla, na sousedním Borneu se v masivu hory Kinabalu objevují třeba Gentiana lycopodioides a Gentiana borneensis, v horách Malajského poloostrova pak roste jeho poddruh Gentiana borneensis subsp. malayana a Gentiana borneensis subsp. apoensis je zase domovem na filipínském ostrově Mindanao. Na témže ostrově roste i Gentiana elmeriana. Na indonéské Jávě lze najít druh Gentiana quadrifaria, na Sulawesi Gentiana haraldi-smithii. Několik druhů hostí i Papua-Nová Guinea, patří k nim kupříkladu Gentiana carinicostata, Gentiana cruttwellii, Gentiana ettingshausenii, Gentiana macgregoryi a další.

Gentiana sumatrana
Gentiana sumatrana
Gentiana sumatrana
Gentiana sumatrana

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, vulkán Dempo).