Syn.: Gentiana brevidens Regel, Tretorhiza tibetica (King) Soják
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentiana tibetica
Rozšíření: Endemit východní poloviny Himálaje. Roste v jižním a jihovýchodním Tibetu, Nepálu, v Indii v Sikkimu, a dále v Bhútánu.
Ekologie: Stanovištěm jsou meze podél cest a mezi políčky, také roste na lesních okrajích. Provází nadmořské výšky 2100–4200 m.
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 40–50 cm; lodyha je jednoduchá, přímá, lysá. Listy jsou vstřícné, přízemní jsou řapíkaté, jejich čepel je úzce eliptická až kopinatá, 9–16 cm dlouhá a 4–5,5 cm široká, s 3–5 žilkami, na bázi zúžená, na okraji drsná, na vrcholku špičatá až zašpičatělá; horní listy jsou poněkud větší, přisedlé. Přisedlé 5četné květy tvoří mnohokvěté lichopřesleny na vrcholu lodyhy i v paždí nejvyšších listů; kališní trubka je 6–8 mm dlouhá, blanitá, k vrcholu se poněkud rozšiřuje, na jedné straně je rozeklaná, na vrcholu uťatá a s 5 krátkými zoubky; koruna je široce trubkovitá, (2,6–)3–3,2 cm dlouhá, namodralá, uvnitř světle žlutá nebo žlutozelená, cípy jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé, celokrajné, špičaté, vně hnědavé, mezi cípy vmezeřené přívěsky jsou uťaté, třásnité; tyčinky přirůstají uprostřed korunní trubky; gyneceum nese 2,5–3 mm dlouhou čnělku. Plodem je elipsoidní, 1,8–2,2 cm dlouhá tobolka.
Gentiana tibetica
Gentiana tibetica
Gentiana tibetica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).