Syn.: Gentiana cerastioides Kunth, Gentiana cistiflora Willd. ex Schult., Gentiana rupicola Benth.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Gentianella cerastioides
Rozšíření: Druh jihoamerických Severních And, jehož areál leží v andské oblasti středního a severního Ekvádoru (na jih zasahuje až do provincie Azuay) a jihozápadní Kolumbie (hory departmentu Nariño).
Ekologie: Roste ve vysokohorském vlhkém páramu, v nadmořských výškách zhruba od 3000 až do 4500 m.
Gentianella cerastioides
Popis: Drobná poduškovitě rostoucí bylina, většinou zhruba jen 5 cm vysoká. Lodyha je poléhavá, větvená, 0,5–17(–25) cm dlouhá, jednotlivé větve jsou vystoupavé, lysé; listy jsou vstřícné, nahloučené ve spodní části větví, přisedlé, kopinaté, až 8 mm dlouhé, celokrajné, na vrcholu tupé, poněkud dužnaté, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě na vrcholu větví (vzácně však i po 2–5), jsou stopkaté, vzpřímené; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou úzce kopinaté, špičaté, lysé; koruna je zvonkovitá, 14–40 mm dlouhá, korunní lístky jsou rozestálé, obvejčité, většinou fialové, vzácněji i růžové nebo bílé, s tmavými žilkami, lysé. Plodem je tobolka.
Poznámka: V Ekvádoru patří k hořečkům poměrně dosti rozšířeným, k těm náleží například i druh Gentianella rapunculoides. Naopak k hořečkům daleko vzácnějším, jen úzce endemickým, patří v této zemi třeba druhy Gentianella hirculus či Gentianella longibarbata.
Gentianella cerastioides
Gentianella cerastioides
Gentianella cerastioides
Gentianella cerastioides
Gentianella cerastioides
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).