GENTIANELLA MAGELLANICA (Gaudich.) Fabris – hořeček / horček

Syn.: Gentiana araucana Phil., Gentiana lactea Phil., Gentiana magellanica Gaudich., Gentiana modesta Phil., Gentiana patagonica Griseb., Gentiana pearcei f. nana Hauman, Oreophylax magellanicus (Gaudich.) Á. Löve
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianella magellanica

Rozšíření: Roste v nejjižnější části Jižní Ameriky v Chile, Argentině, na Ohňové zemi a na Falklandech.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké deprese v travnatých porostech a nezapojených křovinách nebo okraje vodních toků. Vystupuje do nadmořské výšky asi 600 m.

Gentianella magellanica

Popis: Jednoleté nebo dvouleté byliny s přímou, 2–25 cm vysokou lodyhou, větvenou většinou teprve nad polovinou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, nejdolejší podlouhlé až obkopinaté, 5,5–15(–25) mm dlouhé a 1–5 mm široké, lodyžní vejčité až kopinaté, (7,5–)10–20(–28) mm dlouhé a 1,7–9,5 mm široké. Květy (4–)5četné, tvoří volný vidlan, řidčeji jsou jednotlivé; kalich je (5,5–)7–12 mm dlouhý, s podlouhlými až kopinatými, zelenými až tmavočervenými, špičatými až zašpičatělými cípy; koruna je řepicovitá, 10–18 mm dlouhá, bělavá až modrofialová, korunní cípy jsou vejčité až kopinaté, (3–)6–10 mm dlouhé, přívěsky mezi cípy chybějí; tyčinek je (4–)5; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Tobolka je vejcovitá až vřetenovitá, 15–23 mm dlouhá.

Poznámka: Do rodu Gentianella se řadí asi 100 druhů, které najdeme jak na severní polokouli, kde mají centrum diverzity v evropských horách a v Číně, tak na polokouli jižní (jen v Chile se vyskytuje 7 druhů). Gentianella magellanica zasahuje z jihoamerických druhů do území s nejchladnějším klimatem.

Gentianella magellanicaGentianella magellanica
Gentianella magellanica

Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, mezi Ushuaia a Passo de la Oveja).