GENTIANELLA LUTESCENS subsp. TATRAE (Ronniger) Holub – hořeček žlutavý tatranský / horček žltkavý tatranský

Syn.: Gentiana praecox subsp. tatrae Ronniger, Gentianella lutescens subsp. tatricola auct.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianella lutescens subsp. tatrae

Rozšíření: Zřejmě endemit Západních Karpat. Zjištěn byl velmi vzácně v Malé Fatře, ojediněle v nejvyšších polohách Nízkých Tater, hojnější je v Západných a Belianských Tatrách. Podobné rostliny se snad vyskytují i v Rumunsku ve skupině Rodna.

Ekologie: Provází krátkostébelné trávníky a kamenité svahy nad horní hranicí lesa, travnaté plošky v kosodřevině, řidčeji sestupuje podél potoků až do dolin. Montikolní typ, kvete v červenci a srpnu.

Gentianella lutescens subsp. tatrae

Popis: Dvouletá bylina, lodyha je přímá nebo vystoupavá, 3–10(–25) cm vysoká, nevětvená, s 2–3(–5) lodyžními články. Listy jsou vstřícné; přízemní listy v době květu nezasychají; lodyžní listy jsou vejčité až široce trojúhelníkovité, celokrajné, na vrcholu tupé až tupě špičaté, s 1–3 žilkami. Květy vyrůstají v paždí horních listů, jsou 5četné; kališní cípy jsou čárkovité až úzce trojúhelníkovité, dlouhé přibližně jako kališní trubka, zářezy mezi cípy mají obvykle tvar úzkého U; koruna je úzce nálevkovitá, 2,0–2,8 cm dlouhá, bělavá, žlutavá, řidčeji modrofialová, s rozestálými cípy, v ústí korunní trubky třásnitá; tyčinek 5; semeník se zřetelným gynoforem, blizny 2. Plody jsou válcovité tobolky.

Záměny: Nejpodobnější jsou horské rostliny druhu Gentianella fatrae; na kontaktu výskytu místy vytvářejí přechodné, obtížně klasifikovatelné populace. Druh G. fatrae se ovšem odlišuje velmi úzkými, čárkovitými kališními cípy, které jsou vždy zřetelně delší než kališní trubka; obvykle má květy fialové.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Slovenska (2015) je zařazen do kategorie taxonů méně dotčených (LC).

Poznámka: Jako montikolní typ se u hořečků označují drobné rostliny s malým počtem internodií, často již od báze kvetoucí, které rostou primárně ve vysokých nadmořských výškách nad horní hranicí lesa a v prostředí, kde krátká vegetační sezóna neumožňuje diferenciaci na sezónní, morfologicky často nápadně odlišné typy. V rámci tohoto druhu jsou známy tyto typy všechny tři: vedle tohoto montikolního poddruhu je to aestivální Gentianella lutescens subsp. lutescens a autumnální Gentianella lutescens subsp. carpatica.

Gentianella lutescens subsp. tatrae
Gentianella lutescens subsp. tatrae
Gentianella lutescens subsp. tatraeGentianella lutescens subsp. tatrae
Gentianella lutescens subsp. tatrae

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 19. 8. 2008 a 19. 8. 2010 (Slovensko, Belianské Tatry) a 30. 7. 2018 (Slovensko, Západné Tatry, Červené vrchy).