GENTIANOPSIS MACOUNII (Holm) Iltis – hořec / pahorec

Syn.: Anthopogon macounii (Holm) Rydb., Anthopogon procerum var. tonsum (Lunell) Lunell, Gentiana detonsa var. tonsa Lunell, Gentiana gaspensis Vict., Gentiana macounii Holm, Gentianella crinita subsp. macounii (Holm) J. M. Gillett, Gentianopsis procera var. gaspensis (Vict.) Iltis, Gentianopsis procera subsp. macounii (Holm) Iltis, Gentianopsis virgata subsp. macounii (Holm) J. S. Pringle
Česká jména: trličník (Dostál 1989), hořec (Kubát 2002)
Slovenská jména: pahorec (Bertová 1984, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité

Gentianopsis macounii

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se ve velké části Kanady (od Yukonu po Quebec) a na severu USA (od Montany po Minnesotu).

Ekologie: Roste na vlhkých loukách, v mokřinách a na březích vodních toků v horských oblastech, v nadmořských výškách od 700 až do 2200 m. Kvete v srpnu.

Popis: Jednoletá bylina, 15–40(–50) cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo chudě větvená. Přízemní listy jsou obkopinaté, 1,5–4 cm dlouhé, brzy zasychají, lodyžní listy ve 2–4 párech jsou vstřícné, úzce kopinaté až obkopinaté, 1,5–5 cm dlouhé. Květy vyrůstají většinou jednotlivě, jsou trubkovité, 4četné, kalich je 15–25 mm dlouhý, dosahuje zhruba do poloviny koruny, koruna je 2–5 cm dlouhá, tmavě modrá až purpurová, korunní lístky jsou na vrcholu zaokrouhlené, brvité, tyčinky jsou kratší než koruna. Plodem je tobolka, 12–25 mm dlouhá.

Poznámka: Rod zahrnuje asi 24 druhů, které se vyskytují v Evropě, Asii a Severní Americe. Na území ČR se setkáváme s druhem Gentianopsis ciliata.
John Macoun (1831–1920), jemuž bylo dedikováno druhové jméno tohoto hořce, byl původem irský botanik, který se v roce 1850 přestěhoval do Kanady a zasloužil se o poznání zdejší květeny.

Gentianopsis macouniiGentianopsis macounii
Gentianopsis macounii
Gentianopsis macounii

Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Beaverdam Flats Park).