Syn.: Comandra livida Richardson, Hamiltonia sarmentosa Spreng.
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité
Geocaulon lividum
Rozšíření: Souvislý areál se rozkládá v tajgové oblasti Severní Ameriky od Aljašky až po Newfoundland, na jih poněkud přesahuje hranice USA od státu Washington do Montany a od Minnesoty po Maine.
Ekologie: Roste v suchých až mezických lesích, řidčeji i na rašeliništích, od hladiny moře až do nadmořské výšky 2000 m.
Geocaulon lividum
Popis: Vytrvalá poloparazitická bylina nebo polokeřík s podzemním oddenkem; lodyhy vyrůstají jednotlivě nebo v trsech, jsou jednoduché, 10–20 cm vysoké. Listy jsou střídavé, krátce stopkaté, vejčité, 1,5–4 cm dlouhé, celokrajné. Květy vyrůstají v úžlabních vidlanech s centrálním květem, oba postranní však často opadávají, takže obvykle zůstává pouze středový; kalich je zvonkovitý, s 5 trojúhelníkovitými, ploše rozestálými cípy asi 1,5 mm dlouhými; koruna chybí; tyčinky jsou asi 0,5 mm dlouhé; semeník je spodní. Plodem je kulovitá, 6–10 mm velká červená peckovice.
Geocaulon lividum
Geocaulon lividum
Geocaulon lividum
Geocaulon lividumGeocaulon lividum
Geocaulon lividum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Whiteswan Lake Provincial Park, Alces Lake), Karel Bergmann, dne 21. 6. 2015 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).