Syn.: Geranium bicknellii var. longipes Fernald, Geranium carolinianum var. longipes S. Watson, Geranium nemorale var. bicknellii (Britton) Fernald
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Geranium bicknellii
Rozšíření: Severomerický druh – od Aljašky a Yukonu přes velkou část Kanady a sever USA až po Quebec, Novou Anglii, Tennessee a severní Kalifornii.
Ekologie: Roste v lesích, lesních lemech, také na ruderálních stanovištích a kolem cest. Kvete od července do srpna.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina. Lodyha je 20–60 cm vysoká, přímá nebo poléhavá, větvená, chlupatá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, 2–7 cm v průměru, dlanitě dělené, 5sečné, úkrojky jsou v obrysu klínovité, nepravidelně členěné. Květy vyrůstají v paždí listů, jsou jednotlivé nebo v párech, dosahují 8–12 mm v průměru; kalichy jsou 5četné, na vrcholu osinkatě hrotité, koruny 5četné, narůžovělé až růžové. Plod je zobanitý, až 2 cm dlouhý.
Využití: Kořeny této rostliny jsou bohaté na tanin, vaří se z nich stahující čaj, který může být používán k léčbě bolesti v krku, při problémech s močovým ústrojím a u střevních chorob.
Ohrožení a ochrana: Jako ohrožený je tento druh klasifikován v amerických státech Connecticut, Illinois, Indiana, Ohio, Pennsylvania a Rhode Island.
Geranium bicknellii
Geranium bicknellii
Geranium bicknellii
Fotografováno v červenci 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, North Glenmore Park).