Syn.: Geranium albiflorum Hook., nom. illeg., Geranium hookerianum Walp.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Geranium richardsonii
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti Skalistých hor od Yukonu po jih Kalifornie a stát New Mexico, na východě zasahuje do západní části Jižní Dakoty (Black Hills).
Ekologie: Roste na horských loukách, v lesích a lesních lemech, na březích vodních toků, v nadmořských výškách od 200 až do 3600 m. Kvete od dubna do srpna.
Geranium richardsonii
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, (20–)30–90 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, lysá nebo na bázi chlupatá, výše se žláznatými chlupy, dolní listy jsou dlouze řapíkaté, 5–30 cm dlouhé a 3–15 cm široké, dlanitě dělené, 5–7sečné, úkrojky nepravidelně členěné, lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, menší. Květy vyrůstají v paždí listů nebo i terminálně jednotlivě nebo po 2, jsou 5četné, kališní lístky jsou 6–11 mm dlouhé, osinkatě hrotité, korunní lístky jsou 12–17 mm dlouhé, bílé až narůžovělé s purpurovými žilkami, na vnitřní straně na bázi chlupaté. Plod je zobanitý, 20–25 mm dlouhý.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu v tradiční medicíně.
Poznámka: Druhové jméno odkazuje na skotského lékaře Johna Richardsona (1787–1865).
Geranium richardsonii
Geranium richardsonii
Geranium richardsonii
Geranium richardsonii
Fotografovali Karel Bergmann, v červenci 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Fish Creek Provincial Park, Shannon Terrace) a Vít Grulich, dne 31. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, Upper Waterton Lake).