Syn.: Geranium bangii Hieron., Geranium brevipes L’Hér. ex DC., nom. inval., Geranium malpasense R. Knuth, Geranium pflanzii R. Knuth, Geranium razuhillcaense R. Knuth, Geranium santacruzense R. Knuth, Geranium staffordianum R. Knuth, Geranium tucumanum R. Knuth
Čeleď: Geraniaceae Lindl. – kakostovité
Geranium sessiliflorum
Rozšíření: Typický holantarktický druh, roste v Jižní Americe od Peru a Bolívie přes Chile a Argentinu až po Ohňovou zemi, dále se vyskytuje na Novém Zélandu, v jihovýchodní Austrálii a na Tasmánii.
Ekologie: Roste na písčinách, štěrkových náplavech, v trávnících i ve vřesovištích, vystupuje od hladiny moře (na jihu) až do nadmořských výšek 4800 m.
Geranium sessiliflorum
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým vertikálním dřevnatějícím oddenkem. Listy jsou jen přízemní; řapík je 2–8 cm dlouhý, nazpět přitiskle chlupatý; čepel je v obrysu okrouhlá až ledvinitá, (6–)9–15 mm dlouhá a 15–25 mm široká, téměř k bázi dlanitě členěná na 5(–7) laloků, chlupatá až hedvábitá; laloky obvejčité, 6–14 mm dlouhé a 5–8 mm široké, 3–7klané, úkrojky tupé, někdy hrotité. Pětičetné květy jednotlivé nebo ve vidlanech, stopky hustě nazpět přitiskle chlupaté; kališní lístky volné, vejčité, 3,5–5,5 mm dlouhé, často s průsvitným okrajem, přitiskle chlupaté; korunní lístky rovněž volné, obsrdčité, 4,5–7,5 mm dlouhé, růžové až purpurové, vzácně bílé, na vrcholu vykrojené; tyčinek 10; gyneceum neúplně srůstá z 5 plodolistů. Merikarpia 2,5–3 mm dlouhá, s 10–15 mm dlouhým zobánkem.
Geranium sessiliflorum
Geranium sessiliflorum
Geranium sessiliflorum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 15. 2. 2012 (Argentina: provincie Chubut, El Chaltén, Fitz Roy).