Syn.: Geranium argenteum Bory et Chaub., Geranium cinereum subsp. macedonicum Micevski, Geranium cinereum var. rupestris Micevski, Geranium cinereum subsp. subcaulescens (L’Hér. ex DC.) Hayek, Geranium humbertii Beauverd
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Geranium subcaulescens

Rozšíření: Vyskytuje se na jihu Balkánského poloostrova, v Makedonii, Albánii a především v Řecku. Bývá uváděn i ze střední a jižní Itálie – tyto údaje by se ale měly vztahovat k druhu Geranium austroapenninum; údajně by se měl objevovat také v Turecku.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na kamenitých a skalnatých svazích, na vápencových skalách, v nadmořských výškách od 1200 až do 2500 m. Kvete od května do srpna.

Geranium subcaulescens

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Přízemní listy jsou řapíkaté, v obrysu skoro okrouhlé, 2–3 cm široké, dlanitodílné, s 5–7 úkrojky, které jsou klínovité až obvejčité, na vrcholu rozeklané do 3 menších laloků. Květenství je většinou 2květé, květní stopky jsou 5–10 cm dlouhé, chlupaté; listeny jsou jen drobné; kališní lístky jsou vejčité, na vrcholu hrotité, bíle chlupaté, korunní lístky jsou obvejčité, asi 15 mm dlouhé, obvykle tmavě nachové s velmi temným středem, někdy mohou být i světlejší, na vrcholu jsou mělce vykrojené. Plody jsou rozpadavé, se zobánkem.

Využití: Dosti dekorativní druh, vyniká především sytou barvou květů – pěstuje se v zahradách jako skalnička, jsou nabízeny i kultivary.

Poznámka: Bývá kladen do blízké přízně s pyrenejským druhem Geranium cinereum.

Geranium subcaulescens
Geranium subcaulescens
Geranium subcaulescens
Geranium subcaulescens

Fotografovali Mário Duchoň, ve dnech 30. 6. a 5. 7. 2013 (Albánie, pohoří Nemërçkë), Ladislav Hoskovec, dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).