Syn.: Geranium attenuilobum G. N. Jones et F. F. Jones
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Geranium viscosissimum
Rozšíření: Západ Severní Ameriky, druh se vyskytuje v oblasti od Britské Kolumbie a Saskatchewanu až po severní a východní Kalifornii a severní Nové Mexiko.
Ekologie: Roste na vlhkých až suchých loukách, v prérii, ve světlých lesích a lesních lemech, v pásmu od nížin do středních poloh. Kvete od dubna do června.
Geranium viscosissimum
Popis: Vytrvalá bylina, 25–90 cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, chlupatá, žláznatě lepkavá. Listy jsou dlouze řapíkaté, 4–12 cm široké, dlanitě dělené, 5–7sečné, úkrojky jsou klínovité, na okraji oddáleně zubaté, chlupaté, lodyžní listy jsou vstřícné, menší. Květy vyrůstají na vrcholu lodyhy, jsou stopkaté, kališní lístky jsou 8–12 mm dlouhé, na vrcholu osinkatě hrotité, korunní lístky jsou 14–20 mm dlouhé, růžovočervené až levandulové, vzácně i bílé, na dolní čtvrtině vnitřní strany lístku chlupaté. Plod je zobanitý, žláznatě chlupatý.
Geranium viscosissimum
Geranium viscosissimum
Geranium viscosissimum
Geranium viscosissimum
Fotografovali Karel Bergmann, v létě 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Nosehill Park), Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 29. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, Belly River).