Syn.: Gerbera coriacea (DC.) Sch. Bip., Gerbera discolor Sond., Gerbera elegans Muschl., Gerbera flava R. E. Fr., Gerbera kraussii Sch. Bip., Gerbera lynchii Dummer, Gerbera nervosa Sond., Gerbera randii S. Moore, Gerbera welwitschii S. Moore, Lasiopus ambiguus Cass., Lasiopus coriaceus DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gerbera ambigua
Rozšíření: Druh jižní Afriky, jehož areál se táhne od Angoly a Tanzanie až po východní provincie Jihoafrické republiky, Lesotho a Svazijsko.
Ekologie: Roste na vlhčích travnatých a křovinatých stanovištích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1900 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od října do února.
Gerbera ambigua
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s květonosným stvolem přímým, 35–45 cm dlouhým, chlupatým. Listy jsou přízemní, krátce řapíkaté, eliptické až obkopinaté, až 20 cm dlouhé a 6,5(–9) cm široké, celokrajné nebo po okraji zvlněné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, na líci zelené, jemně chlupaté až olysalé, na rubu výrazně běloplstnaté. Stvol se objevuje nezřídka ještě před listy, úbory vyrůstají jednotlivě na jeho konci a dosahují průměru 25–40 mm; zákrovní listeny jsou úzce kopinaté, 4–14 mm dlouhé, chlupaté až plstnaté, eventuálně olysalé; samičí květy jsou seřazeny ve 2 řadách na okraji úboru, jsou 2pyské, bílé, někdy však i žluté (ty jsou snad častější v území severně od řeky Limpopo), na rubu červeně naběhlé, vnější pysk samičích květů z okrajové řady je podlouhle eliptický až úzce obkopinatý, ligule podobný, 8–12 mm dlouhý, na vrcholu drobně 3zubý, vnitřní pysk těchto květů je jen krátký, asi 1,2 mm dlouhý, druhá řada samičích květů má vnější pysk jen 1,5–2 mm dlouhý, vnitřní je drobný, 2laločný; květy ve středu úboru jsou funkčně samčí, rovněž 2pyské, žluté nebo bílé až černé. Plodem je nažka s chmýrem.
Využití: Listy a kořeny rostliny se uplatňují v jihoafrické tradiční medicíně.
Gerbera ambigua
Gerbera ambigua
Gerbera ambigua
Gerbera ambigua
Gerbera ambigua
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).