Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Gerbera jamesonii

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v severovýchodních provinciích Jihoafrické republiky (od provincie Mpumalanga na jihu po Limpopo na severu, zasahuje i do provincie Gauteng) a ve Svazijsku. Vysazuje se v zahradách celého světa jako okrasná rostlina, dlužno podotknout, že v kultuře se však častěji objevují přečetné kultivary tohoto druhu a hybridy.
Ekologie: Roste na lesnatých kamenitých a skalnatých stanovištích, většinou přistíněných, v nadmořských výškách zhruba od 500 až do 1670 m. Kvete v průběhu celého roku, nejintenzivněji od září do prosince.

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s listy vyrůstajícími v přízemní růžici, dlouze řapíkatými, 9–25(–35) cm dlouhými a 3–8(–14) cm širokými, lyrovitě peřenodílnými až peřenosečnými, na líci téměř lysými, na rubu řídce chlupatými. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci přímého stvolu, který je 20–70 dlouhý, chlupatý, zákrovní listy jsou seřazeny ve 2–3 řadách, jsou kopinaté, špičaté, chlupaté; vnější květy jsou samičí, červené, vzácně i růžové nebo bílé, 2pyské, s vnějším pyskem výrazně delším, ligule podobným, až 35 mm dlouhým a jen 2 mm širokým, a 2 čárkovitými cípy vnitřními, jen asi 2 mm dlouhými, květy ve středu úboru jsou funkčně samčí, rovněž 2pyské, asi 6 mm dlouhé. Plodem je nažka, až 2,5 mm dlouhá, s chmýrem.

Využití: Křížením této gerbery s dalším jihoafrickým druhem Gerbera viridifolia vznikly oblíbené různobarevné zahradní gerbery, pro které se užívá jméno Gerbera ×hybrida.

Poznámka: Traugott Gerber, jemuž vzdává poctu rodové jméno, byl německý lékař a přírodovědec, druhové jméno odkazuje na Roberta Jamesona, který tuto rostlinu v roce 1884 nalezl při výpravě v okolí jihoafrického Barbertonu. Stylizovaný květ této rostliny je dnes umístěn na vlajce a znaku jihoafrické provincie Mpumalanga, ve které se Barberton nachází.
Gerbera jamesonii
Gerbera jamesonii
Gerbera jamesonii
Gerbera jamesonii

Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).