Syn.: Boehmeria arborea (L. f.) Desf., Boehmeria rubescens Jacq., Parietaria arborea (L. f.) L’Hér., Urtica arborea L. f.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité
Gesnouinia arborea
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na všech ostrovech kromě Lanzarote a Fuerteventura. Často pěstovaný jako ozdobná dřevina i jinde.
Ekologie: Roste na stinných a vlhkých stanovištích v oblasti vavřínového lesa. Kvete v únoru až květnu.
Popis: Jednodomý neopadavý strom nebo keř, 0,5–6 m vysoký, hustě větvený. Kmen až do 20 cm široký, kůra světle hnědě oranžová, až okrová; dřevo poměrně křehké, naoranžovělé. Listy střídavé, bez palistů, se zelenými až načervenalými chlupatými řapíky; čepel vejčitě eliptická až vejčitě kopinatá, dlouze zašpičatělá, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, 3–15 cm dlouhá, 2–6 cm široká, na svrchní straně drsná, na rubu přitiskle chlupatá s 3 zřetelně vystupujícími hlavními žilkami. Květenství je 5–15 cm dlouhé, vyrůstající v postranních nebo terminálních převislých hroznech 5–20 cm dlouhých na konci větví. Narůžovělé až červeně fialové drobné květy odděleného pohlaví; samčí se 4 okvětními lístky a 4 tyčinkami, samičí se 6 lístky. Plodem jsou suché drobné nažky ponořené do zaschlého okvětí.
Gesnouinia arboreaGesnouinia arborea
Fotografováno dne 18. 2. 2005 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pohoří Anaga).