GETONIA FLORIBUNDA Roxb.

Syn.: Calycopteris floribunda (Roxb.) Lam. ex Poir., Calycopteris nutans (Roxb.) Kurz, Combretum sericeum (Walp.) Wall. ex C. B. Clarke, Getonia nitida Roth, Getonia nutans Roxb., Poivrea sericea Walp.
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Getonia floribunda

Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne od Indie a Bangladéše přes Barmu, Thajsko a jihočínskou provincii Jün-nan až do Indočíny a kontinentální Malajsie.

Ekologie: Roste v tropických lesích a lesních lemech, stoupá do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od března do dubna.

Getonia floribunda

Popis: Dřevitá liána dosahující délky až přes 10 m, s větvemi hustě chlupatými. Listy jsou vstřícné nebo téměř vstřícné, řapík je 8–12 mm dlouhý, čepel eliptická až vejčitá, 5–15 cm dlouhá a 3–7 cm široká, kožovitá, s 5–8(–10) páry vedlejších žilek, na líci zelená, lysá, jen na žilkách chlupatá, na rubu chlupatá. Květenství je axilární, latnaté, přes 30 cm dlouhé; listeny jsou 2–3 mm dlouhé, hustě chlupaté; kalich je zvonkovitý, 5cípý, kališní trubka je v době květu 7–10 mm dlouhá a kališní cípy jsou 2–3,5 mm dlouhé, v době plodu vytrvávají a zvětšují se, korunní lístky chybí; tyčinek je 10. Plod je 18–23 mm dlouhý, vytrvávající kališní cípy jsou křídlům podobné, eliptické až obkopinaté, 10–14 mm dlouhé, se 3 žilkami a retikulátní žilnatinou.

Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční asijské medicíně.

Poznámka: Rod Getonia je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Getonia floribunda
Getonia floribunda
Getonia floribunda
Getonia floribunda

Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 3. 2020 (Laos, Mekong, ostrovy Don Det a Don Khon).