Syn.: Erythrocoma triflora (Pursh) Greene, Geum ciliatum var. triflorum (Pursh) Jeps., Sieversia triflora (Pursh) R. Br.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Geum triflorum
Rozšíření: Severoamerický druh. Na severu kontinentu se vyskytuje v oblasti od Yukonu až po Newfoundland, k jihu areál sestupuje přes Britskou Kolumbii a Oregon až do kalifornského pohoří Sierra Nevada, do střední Arizony a na sever státu New Mexico. Míjí celý jihovýchod USA.
V areálu se rozlišují čtyři variety: nominátní Geum triflorum var. triflorum se vyskytuje v území od Alberty až po jihovýchodní Kanadu a severovýchodní USA, na západě zasahuje přes Montanu až do Arizony. G. t. var. ciliatum roste v Britské Kolumbii a Albertě, směrem jižním pokračuje až do Kalifornie. G. t. var. campanulatum je patrně horským ekotypem ze států Washington a Oregon, G. t. var. canescens zase obývá horské oblasti pohoří Sierra Nevada, snad se objevuje i ve státech Washington, Oregon, Idaho, Montana a Wyoming.
Ekologie: Roste v pestré škále ekologických podmínek, objevuje se v prérii, lesích, lesních lemech a křovinách, na severu areálu i v tundře. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je vystoupavá až přímá, 15–50 cm vysoká. Přízemní listy jsou 2–20 cm dlouhé, zpeřené, se 7–19 lístky, které jsou 13–50 mm dlouhé, lodyžní listy vyrůstají zhruba ve středu lodyhy v počtu 1–4, jsou vstřícné, menší, redukované. Květy jsou stopkaté, 7–12 mm dlouhé, většinou po 3, ale může jich být až 9, cípy kalíšku jsou úzce kopinaté až čárkovité, odstálé, červené, kališní lístky jsou širší, trojúhelníkovité, 8–12 mm dlouhé, korunní lístky jsou jen o něco delší nebo dokonce i kratší než kališní lístky, eliptické, světle žluté. Plodem je nažka 2,5–12 mm dlouhá, s vytrvávající čnělkou, která je za plodu 3–5 cm dlouhá.
Geum triflorum
Geum triflorumGeum triflorum
Geum triflorum
Fotografovali Karel Bergmann, na jaře 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Bowmont Park) a Vít Grulich, dne 30. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Waterton Lakes NP, údolí Blakiston River, Red Rock Canyon).