Syn.: Quadria avellana C. F. Gaertn., Quadria heterophylla Ruiz et Pav.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Gevuina avellana

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste na argentinsko-chilském pomezí. V Chile roste na jih od regionu Maule až po region Magallanes, v Argentině jen vzácně v provinciích Neuquén, Río Negro a Chubut.

Ekologie: Součást valdivianského lesa, vyžaduje trvale humidní klima, nanejvýš s krátkou suchou periodou. Starší jedinci snáší poklesy teplot až k -12 °C, ale semenáčky jsou k mrazu citlivé. Lokality leží v nadmořské výšce 100–700 m.

Gevuina avellana

Popis: Stálezelený keř nebo strom s nepravidelnou kulovitou korunou, dorůstá výšky 10–15(–20) m; borka je tenká, šedá, jemně vodorovně rýhovaná; letorosty jsou hustě rezavě plstnaté. Listy jsou střídavé, zpeřené (někdy i dvakrát), 7–35 cm dlouhé a 6–12 cm široké, obvykle s 2–6 jařmy; řapík a vřeteno jsou chlupaté; lístky jsou vstřícné, řapíčkaté, vejčité, 2–6 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, kožovité, olysalé, leskle tmavozelené, na bázi často asymetrické, klínovité, uťaté nebo mělce srdčité, na okraji ostře pilovité, na vrcholu špičaté. Květenství jsou úžlabní hrozny, (6–)10–15 cm dlouhé, s rezavě pýřitým vřetenem; květy jsou 4četné, krátce stopkaté, mají na bázi srostlé, 1–1,2 cm dlouhé, krémově bílé okvětí, jehož cípy se za květu obracejí nazpět; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří jediný plodolist s čnělkou 0,9–1,2 cm dlouhou. Plodem je kulovitý až elipsoidní oříšek dosahující 1,5–2 cm v průměru, zprvu červený, posléze černomodrý.

Využití: Plody jsou jedlé, konzumují se syrové nebo uvařené. Obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin. Olej má využití i v parfumerii. Z dřeva se vyrábějí hudební nástroje; význam má i jako medonosná a okrasná dřevina.

Poznámka: V současné době (2019) je rod Gevuina považován za monotypický. Dříve do něj byly řazeny i další druhy z Austrálie a Nové Guineje, případně z Fidži; dnes jsou oddělovány do samostatných rodů Bleasdalea, resp. Turrillia.

Gevuina avellanaGevuina avellana
Gevuina avellana
Gevuina avellana
Gevuina avellana

Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 2. 2019 (Chile, údolí Río Maule).