Syn.: Navarretia capitata (Sims) Kuntze
Česká jména: proměnka (Mareček 1996)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Gilia capitata
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jehož areál se táhne od kanadské provincie Britská Kolumbie na severu přes americké státy Washington, Idaho, Oregon, Kalifornie a Arizona až po severomexický stát Baja California na jihu. Sekundárně se objevuje i ve východněji položených státech USA. Druh je morfologicky poměrně variabilní, v areálu je rozlišováno několik poddruhů.
Ekologie: Roste na otevřených písčitých a skalnatých stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m.
Gilia capitata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 10–50(–90) cm dlouhou, větvenou, lysou nebo žláznatě chlupatou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, lodyžní jsou střídavé, menší, oboje 1–2krát zpeřené, úkrojky jsou čárkovité, 5–20 mm dlouhé a zhruba 1 mm široké. Květy vyrůstají v terminálních hlávkách; kalich je zvonkovitý, 4–5 mm dlouhý, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté; koruna je nálevkovitá, 7–12 mm dlouhá, modrá až nafialovělá, s 5 úzce obvejčitými cípy. Plodem je 3pouzdrá tobolka, 5–6 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se jako letnička i v evropských zahradách, rostliny kvetou zhruba za 10 týdnů po výsevu.
Poznámka: Rod zahrnuje na 70 druhů ze Severní a Jižní Ameriky. Filippo Luigi Gilii, po němž byl rod pojmenován, byl italský přírodovědec přelomu 18. a 19. století.
Gilia capitata
Gilia capitata
Gilia capitata
Gilia capitata
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).