Syn.: Antholyza brevifolia (Jacq.) Steud., Gladiolus amoenus Roem. et Schult., nom. illeg., Gladiolus andrewsii Klatt, nom. illeg., Gladiolus brevicollis Klatt, Gladiolus carneus Andrews, nom. illeg., Gladiolus festivus Herb., Gladiolus orobanche DC., Gladiolus spilanthus Spreng. ex Klatt
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Gladiolus brevifolius
Rozšíření: Jihoafrická republika, jihozápad provincie Western Cape, mezi městem Piketberg a Střelkovým mysem (Cape Agulhas).
Ekologie: Roste na kamenitých stanovištích s pískovcovým a břidlicovým podložím, ve vegetační formaci fynbos. Kvete v březnu až květnu (časný podzim jižní polokoule).
Gladiolus brevifolius
Popis: Vytrvalá hlízovitá rostlina, štíhlá, dorůstající výšky 15–50 cm. Květonosný stonek je bezlistý nebo jen s přitisklými redukovanými listy vzhledu listenů. Po odkvětu vyrůstá pravý list, obvykle jediný, čárkovitý až úzce kopinatý, 3–6 mm široký, na povrchu řídce chlupatý. Květenství je jednostranné, 8–12květé, květy jsou 6četné, trubkovité, souměrné, korunní trubka je jen 11–13 mm dlouhá, koruna 3–4 cm široká, v odstínech růžové, někdy šedé nebo hnědavé barvy, se žlutými pruhy a růžově fialovými znaky na spodních okvětních lístcích, čnělka je rozdělená na tři krátká ramena rozšířená na vrcholu. Plodem je tobolka.
Záměny: Podobný Gladiolus monticola, rostoucí na Kapském poloostrově, má delší válcovitou trubku, 22–30 mm dlouhou.
Využití: Jeden z mnoha druhů zahradnicky využívaných jihoafrických rostlin, není mrazuvzdorný.
Gladiolus brevifoliusGladiolus brevifolius
Gladiolus brevifolius
Gladiolus brevifolius
Fotografováno dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, NP Table Mountain, Chapmans Peak).