Syn.: Gladiolus albidus Jacq., Gladiolus blandus Aiton, Gladiolus callistus F. Bolus, Gladiolus campanulatus Andrews, Gladiolus carneus Jacq., nom. illeg., Gladiolus cordatus (Thunb.) Thunb., Gladiolus cuspidatus var. ensifolius Baker, Gladiolus excelsus (Ker Gawl.) Ker Gawl., nom. illeg., Gladiolus eximius Ingram, Gladiolus expallescens Schrank, Gladiolus hibbertii Baker, Gladiolus lunulatus Klatt, Gladiolus mac-owanianus Klatt, Gladiolus mortonius Herb., Gladiolus pictus Sweet, Gladiolus prismatosiphon Schltr., Gladiolus sagittifer Salisb., Gladiolus trimaculatus Lam., Gladiolus tristis var. cordatus Thunb., Gladiolus ventricosus Lam., Gladiolus vinulus Klatt, Moraea ramosa Endl.
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Gladiolus carneus
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, areál se rozkládá od pohoří Bokkeveld po Kapský poloostrov a na východ až k městu Knysna.
Ekologie: Roste na křovinatých svazích ve formaci fynbos, zpravidla na tvrdých kyselých pískovcích v podmínkách mediteránního klimatu s mírnými, srážkově bohatými zimami a horkými léty se srážkovým propadem. Kvete na jaře.
Gladiolus carneus
Popis: Vytrvalá bylina s bazální stonkovou hlízou s papírovitým obalem. Listů bývá 4–5, čárkovitých až mečovitých, dolní bývají často delší než květenství. Lodyha dorůstá výšky 20–60 cm; květenství je 3–8květý srpek; květy jsou šestičetné, souměrné, bílé, krémové nebo světle růžové; okvětní trubka je 2,5–3,8 cm dlouhá; cípy jsou nestejné, mívají zvlněný okraj, horní jsou větší, dolní mívají často srdčitou červenou kresbu; tyčinky jsou 3, obloukovitě prohnuté; gyneceum skládá spodní semeník a trojklaná blizna. Plodem je 3pouzdrá tobolka.
Záměny: Druh je dosti variabilní, proměnlivý je tvar listů, základní barva květů i barevné skvrny na okvětních cípech: rostliny s čistě bílými nebo světle krémově zbarvenými květy mohou tyto skvrny úplně postrádat. Zejména úzkolisté typy se velmi podobají druhu Gladiolus debilis, který má nanejvýš 3květá květenství a skvrny na okvětních cípech spíše střelovité.
Ohrožení a ochrana: Dosti rozšířený druh, do Červeného seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) se dostal v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Gladiolus carneus
Gladiolus carneus
Gladiolus carneus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kapské Město, severní svah Stolové hory).