Čeleď: Glaucidiaceae Tamura; Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Glaucidium palmatum
Rozšíření: Domovem je v severním Japonsku, vyskytuje se na ostrově Honšú a Hokkaido. Japonské jméno rostliny je Shirane-aoi.
Ekologie: V přírodě vyhledává chladné, vlhké, humusem bohaté lesy s javory a zmarličníkem.
Popis: Trsnatě rostoucí bylina s tlustým oddenkem, která dorůstá výšky 40 cm. Stonek je vysoký kolem půl metru, nese střídavě 2(–3) listy, ty jsou velké (až 20 cm v průměru) okrouhlé, dlanitě laločnaté, zubaté. Velké a nápadné růžové nebo bílé květy vyrůstají jednotlivě, mají až 8 cm v průměru. Mají čtyři okvětní lístky a připomínají květy máků (odtud anglické jméno japanese wood popy). Tyčinek je velké množství, pestíky jsou dva. Plodem je měchýřek. Kvete v květnu.
Glaucidium palmatum

Glaucidium palmatum

Taxonomická poznámka: Botanikové se dlouho přeli, kterým rostlinám je příbuzná. Jedni ji řadili do příbuzenstva pivoněk, jiní máků, či do samostatné čeledi Glaucidiaceae. Moderní taxonomické metody však potvrdily domněnky, že patří do čeledi pryskyřníkovitých.
Záměny: Glaucidium pinnatum Finet et Gagnep. je druh rostoucí v Číně, v provincii Sichuan. Liší se menším vzrůstem, menšími květy a zpeřenými listy. Měchýřek je často jen jeden. V přírodě je vzácný, není v zahradní kultuře. Vyžaduje typické hajní podmínky.
Využití: Oblíbená zahradní rostlina – hajnička. Vyžaduje mírně vlhkou humózní lehkou půdu, polostín nebo lehký stín. Nesnáší polední úpal ani trvalé přemokření. Množí se výsevem semen, ale protože rostliny jsou cizosprašné, v kultuře se semena vytvářejí jen zřídka. Čerstvá semena se vysévají na podzim, mohou i několik let přeléhat. Možné je i dělení trsů brzy na jaře.
V kultuře je také bělokvětá odrůda Glaucidium palmatum ´Album´, která je menšího vzrůstu.
Glaucidium palmatum neobsahuje alkaloidy.
Glaucidium palmatum
Fotografováno v květnu a červnu 2005 (Botanická zahrada hl. m. Prahy).