Syn.: Chrysanthemum coronarium var. discolor d’Urv., Chrysanthemum coronarium subsp. discolor (d’Urv.) Rech. f.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Glebionis coronaria var. discolor
Rozšíření: Varieta původem západomediteránního druhu Glebionis coronaria. V současnosti se rozšířila rovněž do mnoha dalších oblastí Středozemí, ale i jiných subtropických oblastí světa, byla zaznamenána například na Kanárských ostrovech, na jihu Balkánského poloostrova a na řeckých ostrovech, také v americké Kalifornii.
Ekologie: Pěstuje se v zahradách a parcích, objevuje se na okraji polí, v okolí zahrad a lidských sídel, podél cest a silnic, na rumištích a skládkách. Kvete od března až do října.
Glebionis coronaria var. discolor
Popis: Jedno- až dvouletá bylina, 30–100 cm vysoká, s listy 2–3krát peřenosečnými a též v mnoha dalších ohledech připomínající nominátní varietu Glebionis coronaria var. coronaria. Zásadní rozdíl najdeme v barvě ligul jazykovitých květů, ty totiž nejsou čistě žluté, nýbrž bílé a jen u báze žluté.
Využití: Dekorativní letnička vysazovaná v zahradách. Traduje se, že ve východní Asii je i tato varieta pěstovaná jako zelenina dokonce i v polních kulturách. Nelze však vyloučit, že v tomto případě se bude spíše jednat o varietu Chrysanthemum coronarium var. spatiosum, která se vyznačuje listy peřenoklanými, nikoli 2–3krát peřenosečnými. Evidentně tedy bude vhodnější přiřadit přinejmenším některé podobné východoasijské rostliny do okruhu druhu Glebionis segetum.
Glebionis coronaria var. discolorGlebionis coronaria var. discolor
Glebionis coronaria var. discolor
Glebionis coronaria
Fotografováno dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Arona).