Syn.: Calamintha hederacea (L.) Scop., Chamaecissos hederaceus (L.) Nieuwl. et Lunell, Chamaeclema hederacea (L.) Moench, Glechonion hederaceum (L.) St.-Lag., Nepeta glechoma Benth., Nepeta hederacea (L.) Trevis.
Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité
Glechoma hederacea
Rozšíření: Vyskytuje se v mírném pásmu Eurasie, na sever zasahuje do Finska, na jih do severní Itálie a Španělska, na východ do západní Číny a na Sibiř. Byl zavlečen na Azorské ostrovy, do Severní i Jižní Ameriky (jižní Kanada, USA, severní Mexiko, Patagonie) a jihovýchodní Austrálie. U nás roste hojně od nížin až do hor.
Ekologie: Popenec upřednostňuje vlhčí stanoviště, vyhledává paseky, sady, lužní lesy, vlhké louky, parky, zahrady, okraje cest apod. Kvete od března do července.
Popis: Vytrvalá aromatická bylina. Nekvetoucí lodyhy většinou plazivé, kvetoucí lodyhy krátce vystoupavé o výšce 10–20(–40) cm. Čepel listů ledvinitá, srdčitá až okrouhle srdčitá, na okraji vroubkovaná, lysá. Lichopřesleny 2–7květé, květy stopkaté, koruna květů dvoupyská, pouze u samičích květů o něco menší než u oboupohlavních květů. Dolní pysk je trojlaločný, barva květů nejčastěji modrofialová, ojediněle se vyskytne i v barvě růžové nebo bílé. Plody jsou tvrdky.
Využití: Je používán jako léčivá rostlina, mladé rostliny se používají také do nádivek a salátů.
Glechoma hederacea
Glechoma hederaceaGlechoma hederacea
Glechoma hederacea
Glechoma hederacea
Glechoma hederacea
Fotografovali Lubomír Rak, dne 27. 4. 2006 (Praha-Chuchle), a Ladislav Hoskovec, dne 13. 4. 2014 (Český Brod).