Syn.: Acacia triacanthos Gron., Caesalpiniodes triacanthum (L.) Kuntze
Česká jména: dřezovec dlouhý (Presl 1846), dřezovec trojtrnný (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: gledíčia trojtŕňová (Dostál 1950)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Gleditsia triacanthos

Rozšíření: Dřezovec trojtrnný pochází ze Severní Ameriky, kde jeho původní areál tvoří území mezi Pennsylvánií, Nebraskou, Texasem a Missouri. Byl zavlečen i do Jižní Ameriky (Argentina, Uruguay). V Evropě se poprvé objevil kolem roku 1700, u nás je doložen k roku 1776 z botanické zahrady na Smíchově, v roce 1808 rostl i u zámku v Hluboši.

Ekologie: Ve svém původním areálu roste ve vlhkých lesích. Není náročný na stanoviště, je pouze mírně světlomilný.

Gleditsia triacanthos

Popis: Strom s řídkou korunou, nejčastěji 20–30 m vysoký. Borka tmavošedá, později se plátkovitě odlupuje. Na kmeni a starších větévkách jsou nápadné jednoduché až trojdílné lesklé hnědé trny. Ty jsou značně velké, často kolem 5–10(–30) cm. Listy jsou střídavě postavené, jednou až dvakrát sudozpeřené. Jednotlivé světle zelené lístky jsou buď celokrajné, anebo jemně vroubkované. Žlutozelené květy jsou v krátkých cca 5 cm velkých vzpřímených hroznech a objevují se před rašením listů nebo o něco později, nejčastěji v červnu. Plody jsou zploštělé tmavé lusky, které mohou být i 20 cm dlouhé. Lusky dozrávají v říjnu a zůstávají na dřevině do jara.

Využití: Dřezovec trojtrnný dobře snáší zasolení a sucho, proto se často vysazuje ve městech nebo v parcích, ojediněle i do živých plotů a do alejí. Často se objevuje i jeho forma inermis, která má větve bez trnů. V Americe se jeho dřevo používá v řezbářství a kolářství, lusky se užívaly i v lidovém léčitelství.

Poznámka: Rod Gleditsia byl pojmenován podle německého botanika Johanna Gottlieba Gleditsche (1714–1786).

Gleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthosGleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthos

Fotografovali Věra Jašková, ve dnech 2. 9. 2008 (Arboretum MZLU v Brně) a 31. 12. 2008 (Zoologická zahrada Zlín-Lešná); Naděžda Gutzerová, dne 13. 6. 2013 (Chrudim); Ján Ďurica – řez kmenem.