Syn.: Cymopterus glaber (A. Gray) Black, Cymopterus littoralis J. G. Cooper et A. Gray, Phellopterus littoralis (A. Gray) F. Schmidt
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Glehnia littoralis
Rozšíření: Amfipacifický areál tohoto druhu obkružuje pobřežní oblasti východní Asie i Severní Ameriky, vyskytuje se na tichomořském pobřeží Tchaj-wanu, Číny, Japonska, Koreje, ruského Přímoří a Sachalinu, v Novém světě pak Aljašky, Kanady i USA, kde nejjižněji sestupuje až do severní Kalifornie, zhruba po San Francisco. V Severní Americe bývá rozlišován poddruh Glehnia littoralis subsp. leiocarpa (na našich snímcích).
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách a písečných dunách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 100 m. V Číně bývá na písčitých půdách dokonce pěstován. Kvete od června do srpna.
Glehnia littoralis
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou silně zkrácenou. Bazální listy jsou dlouze řapíkaté, čepel je v obrysu široce vejčitá, 1–2krát 3četná, úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé až široce obvejčité, 1–6 cm dlouhé a 0,8–3,5 cm široké, po okraji pilovité, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, na líci lysé nebo řídce chlupaté, na rubu lysé nebo plstnaté. Květenstvím je okolík dosahující průměru 3–6 cm, jeho stopka je 2–6 cm dlouhá; okolíčků je 8–16, jejich stopky jsou nestejně dlouhé, listeny obalíčku jsou čárkovité až kopinaté; kališní cípy jsou kopinaté, až 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou obvejčité, bílé nebo i červené. Plod je obvejcovitý, 6–13 mm dlouhý a 6–10 mm široký, na žebrech výrazně křídlatý, chlupatý (u nominátního poddruhu) nebo lysý (u subsp. leiocarpa).
Využití: Čínská tradiční medicína používá kořeny této rostliny jako prostředek při léčbě kašle.
Poznámka: Rod Glehnia je monotypický. Severoamerický poddruh býval dříve klasifikován jako samostatný druh, v současnosti je obvykle spojován s východoasijským poddruhem nominátním do druhu jediného. Peter von Glehn (Пётр Петрович Глен; 1835–76), na nějž odkazuje rodové jméno, byl ruským botanikem pocházejícím z německé rodiny usazené v Pobaltí.
Glehnia littoralis
Glehnia littoralis
Glehnia littoralis
Fotografovala Lucie Vančurová, dne 14. 7. 2018 (USA, Oregon, Bob Straub State Park).