Syn.: Gleichenia bijouxii J. König ex Bonap., Gleichenia glauca Sw., Mertensia coeruleoglauca Poir., Onoclea polypodioides L.
Česká jména: pásatka (Presl 1846)
Čeleď: Gleicheniaceae (R. Br.) C. Presl – pásatkovité
Gleichenia polypodioides
Rozšíření: Roste v jižní polovině Afriky od Kapského poloostrova až do Angoly a Tanzánie, vyhýbá se však aridním územím při Atlantiku a ve středu této části kontinentu. Dále roste na Madagaskaru, Mauriciu a na subantarktickém ostrově Amsterdam.
Ekologie: Primárními stanovišti jsou přirozeně disturbovaná místa v erozních rýhách, územích s vyšší humiditou nebo alespoň s pravidelnými mlhami; dává přednost osluněným stanovištím nebo částečnému polostínu. Sekundárně proniká i na okraje cest, do lesních lemů, ale i do mladých lesních kultur, kde může způsobovat problémy, protože rychle roste a velké kolonie tvoří takřka neproniknutelné houštiny. V teplejších územích je spíše vzácná, provází podrost stálezelených lesů nebo exponovaná skalnatá stanoviště; i zde však může pronikat na člověkem ovlivněná místa. Vystupuje do nadmořské výšky přes 1800 m.
Gleichenia polypodioides
Popis: Dosti statná vytrvalá kapradina s plazivým oddenkem. Listy jsou přímé, 3–60 cm dlouhé, opakovaně dichotomicky větvené; lístky posledního řádu jsou peřenodílné, circinátně svinuté, úkrojky jsou široce vejčité, 2–3 mm dlouhé, poněkud srpovité, lysé; okrouhlé kupky výtrusnic jsou na spodní straně uprostřed úkrojků, asi 0,7 mm v průměru.
Ohrožení a ochrana: Druh figuruje na jihoafrickém Červeném seznamu (2009) v kategorii vyžadující pozornost (LC – least concern).
Gleichenia polypodioides
Gleichenia polypodioides
Gleichenia polypodioides
Gleichenia polypodioides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 17. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Garden Route NP, Knysna, Diepwalle Forest a Spitskop).