Syn.: Mertensia umbraculifera Kunze, Sticherus umbraculifer (Kunze) Ching
Česká jména: pásatka (Presl 1846)
Čeleď: Gleicheniaceae (R. Br.) C. Presl
Gleichenia umbraculifera
Rozšíření: Nepříliš velký areál v jihovýchodní Africe se rozkládá v jihoafrických provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo, dále v Lesothu, Svazijsku, Mozambiku a Zimbabwe.
Ekologie: Roste v křovinách podél řek, na lesních okrajích, ale i v příkopech podél cest, nejčastěji na plně osluněných stanovištích nebo v polostínu. Dává přednost poněkud chladnějším regionům s četnými mlhami i vyššími srážkovými úhrny, vyskytuje se v nadmořských výškách 600–2000 m.
Gleichenia umbraculifera
Popis: Vytrvalá kapradina až 1 m vysoká, s větveným plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají jednotlivé listy vzdálené od sebe 2–10 cm. Listy jsou přímé, 3–5krát dichotomicky větvené; každá větev nese hustě uspořádané úkrojky; řapík a vřeteno listu jsou na spodní straně hustě pokryté světle hnědými plevinami; úkrojky jsou podlouhlé, 1–3 cm dlouhé a asi 3 mm široké, celokrajné, shora lysé; okrouhlé kupky výtrusnic tvořené 1(–3) sporangii tvoří řadu na spodní straně v dolní polovině úkrojků.
Ohrožení a ochrana: V jihoafrickém Červeném seznamu (2009) je tento druh zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Gleichenia umbraculifera
Gleichenia umbraculifera
Gleichenia umbraculifera
Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal: Drakensberg Mountains, Monks Cowl).