Syn.: Ixora sericea Baker, Randia sericea (Baker) Hemsl.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Glionnetia sericea
Rozšíření: Endemit nejvyšších vnitřních žulových ostrovů Seychel. Vyskytuje se pouze na ostrovech Mahé a Silhouette. Jeden ze 13 monotypických endemických rodů na ostrovech.
Ekologie: Okraje lesů kolem skal, otevřená místa na glacis, v místech ovlivňovaných horizontálními srážkami, tedy tam, kde tropické teploty bez větších výkyvů dosahují přece jen poněkud nižších hodnot (kolem 24 °C) a roční srážkové úhrny činí asi 2500 mm. Lokality leží v nadmořských výškách (350–)500–700 m.
Glionnetia sericea
Popis: Keř nebo malý stromek, nanejvýš 5 m vysoký. Listy jsou vstřícné, často růžicovitě shloučené na koncích větví, kopinaté, 10–25 cm dlouhé a 5–7 cm široké, tuhé, kožovité, celokrajné, tmavozelené, s výraznou a často červeně naběhlou střední žilkou. Pětičetné květy skládají vidličnatě větvené květenství, kališní lístky jsou drobné, koruny jsou řepicovité, s prodlouženou, až 5 cm dlouhou úzkou trubkou a úzce kopinatými, ploše rozloženými cípy, které mají asi 3 cm v průměru a jsou krémově bílé, posléze žloutnoucí nebo načervenalé, tyčinek je 5, gyneceum vytváří spodní semeník. Plody jsou asi 1 cm velké kulovité peckovice, za zralosti zelenavé, přecházející do červena.
Glionnetia sericea
Glionnetia sericea
Fotografováno dne 4. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, glacis Copolia).